Lexikon

Chia semínka

Chia semínka

Jedná se o semena Šalvěje Hispánské (Salvia Hispanica) z čeledi hluchavkovitých. Tato šalvěj rostě v horských oblastech Střední Ameriky. V Mendozově kodexu ze 16. století je zmíněno, že Chia semínka byla používána Aztéky jako platidlo.To že vedle platby zlatem mezi sebou platili i drobnými semínky Chia ukazuje na výjimečnost této rostliny.

Stévie sladká

Stévie sladká

Stévie sladká (Stevia rebaudiana), je původem tropická rostlina pocházející z Jižní Ameriky (Paraguaye a Brazílie), kde byla využívána domorodými kmeny jako přírodní léčivo a sladidlo. Žvýkání lístků stévie mělo mimo jiné pomoci zahnat únavu a zlepšit zažívání.

Co je psyllium

Co je psyllium

Psyllium představuje efektivní a přírodní zdroj vlákniny.

Kasein

Kasein patří mezi bílkoviny mléka, jeho zastoupení v mléčné bílkovině je 80% a zbylých 20% tvoří syrovátkový (whey) protein.

Kyselina listová

Kyselina listová

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B.

Glukosamin hydrochlorid, přínos pro klouby

Glukosamin hydrochlorid, přínos pro klouby

Glukosamin hydrochlorid je jednou z několika forem glukosaminu. Glukosamin je obvykle získáván z mušlí, nebo může být vyroben laboratorně.

Tribulus terrestris

Doplňky stravy s obsahem extraktu z Tribulus terrestris (kotvičník zemní) v poslední době zaplavují lékárny a prodejny se sportovní výživou. Jedná se opravdu o přírodní zázrak nebo je to jenom placebo?

Taurin

Taurin

Většina lidí, zná taurin jako "přísadu" v energetických nápojích. Očekáváme tedy od něj, nárazové stimulační účinky a rychlé dodání energie. Reklamní spojení s energetickými nápoji, vede k tomu, že Taurin je velice nedoceněn v mnoha dalších oblastech, kde může pomoci.

Alfa-lipoové kyselina - ALA

Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, někdy označovanou jako kyselina thiooktová. Její předností je to, že je rozpustná jak ve vodě, tak v tucích. Tato látka je důležitý antioxidant, účinný proti rozvoji cukrovky. Snižuje a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Podporuje látkovou výměnu a může zlepšovat citlivost omezenou poškozením nervů.

Alfalfa

Alfalfa

Co je Alfalfa? Botanický název je Tolice vojtěška (Medicago sativa), zvaná také jen vojtěška. Vojtěška je rostlina původem z oblasti Středomoří, nyní je ale rozšířena a pěstována prakticky po celém světě.

Draslík

Draslík je ve formě K+ je nejdůležitější kation (pozitivně nabitý iont) buněk. Bez nadsázky můžeme říci, že jde o nejdůležitější minerál buněk lidského těla.

Zinek

Zinek (Zn) je esenciální stopový minerál. Lidské tělo jej obsahuje od 1,5 - 2,5 g, což je téměř stejné množství jako železa. Je koncentrovaný ve specializovaných oblastech mozku, slinivky břišní a žláz nadledvin, ale je i přítomen ve všech buňkách, zvláště v jejich jádrech.

Železo

Železo Železo (Fe) je základní živina, která váže kyslík a je součástí hemoglobinu v červených krvinkách a myoglobinu ve svalech.

HOŘČÍK (magnésium)

Hořčík je čtvrtý nejčastější minerál v lidském těle: 60% v kosti a zbývajících 40% je rozděleno rovnoměrně mezi svalové a nesvalové měkké tkáně.

Vápník

Vápník je nejběžnější a nejdůležitější minerál v lidském těle. Vápník je minerál, ovlivňující zdraví kostí, riziko zlomeniny nebo průběh osteoporózy.

Minerály a stopové prvky

Stejně jako vitamíny i minerály a stopové prvky pomáhají tělu v růstu, rozvoji a udržení dobrého zdraví. Minerály a stopové prvky jsou látky s jednoduchou strukturou, hrající důležitou roli v mnoha metabolických funkcích

Vitamín C

Jde o ve vodě rozpustný vitamín, někdy označovaný jako kyselina askorbová. Vitamin C je nejvíce populárním a také nejvíce potřebným vitamínem. Na celém světě se jeho roční spotřeba pohybuje kolem 110 000 tun.

Vitamíny

Poznávání světa vitamínů může být obtížné a někdy matoucí. Všichni víme, že je náš organismus potřebuje, ale pouze málo lidí opravdu ví jak fungují a kdy je nutné jejich užívání.

Rybí olej

Rybí olej

Rybí olej obsahuje komplex nenasycených mastných kyselin. Neznámější jsou EPA a DHA. EPA a DHA jsou esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. Z tohoto důvodu musí být jejich přísun zajištěn ve stravě nebo pomocí potravinových doplňků. Jejich nejkvalitnějším přírodním zdrojem jsou právě mořské ryby.

Maca (Lepidium mayenii)

Maca (Lepidium mayenii)

Maca (Lepidium mayenii), známá také jako peruánský ženšen, je velmi oblíbená bylina v Jižní Americe, zvyšující sexuální touhu u mužů i žen. Maca roste pouze vysoko v Andách v Peru, kde se tradičně používají čerstvé nebo sušené, rozemleté kořeny této byliny.

Koenzym Q10?

Koenzym Q10?

Koenzym Q10 je sloučenina přirozeně se vyskytující v těle. Je to sloučenina funkčně podobná vitamínům a je obsažena ve většině lidských buněk, mimo buněk, kterým chybí mitochondrie. Koenzym Q10 významně přispívá ke konverzi energie z potravy do chemické energie ATP.

Acerola

Acerola

Plody tropické rostliny Malpighia glabra - barbadoské třešně, známé též jako acerola, jsou velmi bohaté na vitamín C.

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový

Rostlina budoucnosti, tak je nazýván rakytník řešetlákový, který bývá označovaný někdy jako citroník severu, protože obsahuje vysoký podíl vitaminu C.

Chlorella

Chlorella

Chlorella Vulgaris (rodový název) je jednobuněčná sladkovodní řasa kulového tvaru s průměrem od 3 do 10 um (mikrometrů). Jako každá zelená řasa obsahuje zelené pigmenty chlorofylu, zodpovídajícího za fotosyntézu.

Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace