Vitamín C

Jde o ve vodě rozpustný vitamín, někdy označovaný jako kyselina askorbová. Vitamin C je nejvíce populárním a také nejvíce potřebným vitamínem. Na celém světě se jeho roční spotřeba pohybuje kolem 110 000 tun.

Vitamín C

Je základní a nezbytnou živinou pro lidský organismus. Člověk si jej jako jeden z mála živočichů neumí sám vytvořit a musí ho přijímat v potravě. Tuto schopnost ztratil v průběhu evoluce, společně s některými dalšími primáty.

U lidí je vitamin C nezbytný pro tvorbu kolagenu, podporu imunity,  je velmi účinný antioxidant, působí na snížení oxidačního stresu a podílí se na mnoha dalších biochemických reakcích.

Vitamin C je také důležitý, protože pomáhá chránit vitamíny A a E, stejně jako mastné kyseliny před oxidací.

Nedostatek vitamínu C se projeví:

  • sníženou odolností proti infekcím
  • vyšší kazivostí chrupu, poruchou stavby kostí
  • špatným hojením ran
  • zvýšení krvácivosti z vlásečnic

Přínosy vitamínu C

  • hraje důležitou úlohu v podpoře imunitního systému
  • je jeden z nejlepších antioxidantů
  • je důležitý faktor v produkci kolagenu. Kolagen má vliv na stavbu tkání včetně kůže! Má proto významnou úlohu v prevenci stárnutí organismu.
  • pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi
  • zmiňuje se i jeho pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

Zdroje Vitamínu C:

Přirozeným zdrojem vitamínu C je ovoce (citrusové plody, jablka) a zelenina. Výborným přírodním zdrojem Vitamínu C je Acerola

Potenciál vitamínu C

Moderní věda neustále objevuje nové pozitivní účinky vitamínu C na lidské zdraví. Tento mimořádný vitamín, má jako antioxidant obrovský potenciál, omezit a v některých případech i zvrátit celou řadu neduhů.

Pomáhá maximalizovat pozitivní účinky cvičení a zároveň minimalizovat dopad ničivých toxinů, jako jsou tabákový kouř nebo průmyslové znečistění. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že jde o vitamín vhodný pro jedince s oslabenou imunitou, zatížené stresem, nezdravým životním prostředím, ale i pro sportovce nebo malé děti.

Doporučujeme jako: vitamín na podporu imunity a při nachlazení, vitamíny pro sportovce, vitamíny pro těhotné, vitamíny pro kojící, antioxidant.

© elvita.cz

Aktuální článek: Vitamín C

Starší články v kategorii

Novější články v kategorii

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace