Alfa-lipoové kyselina - ALA

Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, někdy označovanou jako kyselina thiooktová. Její předností je to, že je rozpustná jak ve vodě, tak v tucích. Tato látka je důležitý antioxidant, účinný proti rozvoji cukrovky. Snižuje a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Podporuje látkovou výměnu a může zlepšovat citlivost omezenou poškozením nervů.

Alfa-lipoové kyselina - ALA

Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, někdy označovanou jako kyselina thiooktová.   Její předností je to, že je rozpustná jak ve vodě, tak v tucích. Tato látka je důležitý antioxidant, účinný proti rozvoji cukrovky. Snižuje a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Podporuje látkovou výměnu a může zlepšovat citlivost omezenou poškozením nervů.

Zdroje alfa-lipoové kyseliny - ALA

Lidský organismus si alfa-lipoovou kyselinu vytváří pouze v malých dávkách, je proto dobré zajistit její dostatečný příjem v potravě. Přirozeným zdrojem, který obsahuje kyselinu alfa-lipoovou jsou: kvasnice, játra, ledviny, špenát, brokolice a brambory. Obsah v těchto potravinách je relativně nízký a většinou nedostačuje k dosažení léčebného efektu.  Bývá proto syntetizována v čisté podobě jako léčivo.

Využití alfa-lipoové kyseliny a její přínosy:

Ve sportovní výživě se uplatňuje jako stále populárnější  potravinový doplněk označovaný  jako ALA. Je využíván  především během náročných tréniku, kdy redukuje oxidační stres a únavu.  Při fyzické námaze také zlepšuje využití kyslíku.

Kyselina alfa – lipoová se účastní přeměny aminokyselin BCAA na energii potřebnou pro práci svalů.

Kyselina alfa-lipoová je používána k podpoře léčby cukrovky a příznaků nervového původu souvisejících diabetem (pálení, bolest a necitlivost na nohou a rukou). Pro léčbu těchto příznaků jsou v Německu schváleny vysoké dávky kyseliny alfa-lipoové.

Kyselina alfa-lipoová se také používá k léčbě poruch zraku: jako je například poškození sítnice, šedý zákal, glaukom, a oční choroba zvaná Wilsonova nemoc. Dále se využíva při onemocněních centrální i periferní nervové soustavy, srdce a jater.

Někdy je kyselina alfa-lipoová využívána pro zmírnění ztráty paměti a chronického únavového syndromu (CFS)

Užívání ALA by měli zvážit sportovci i kuřáci - jedná se silný antioxidant

Jak alfa-lipoová kyselina funguje?

Zdá se, že kyselina alfa-lipoová pomáhá předcházet poškození buněk volnými radikály a také obnovuje hladiny vitamínů: například vitamín E a vitamín C. Existují důkazy, že kyselina alfa-lipoová může zlepšit funkci periferní nervové soustavy u diabetiků.

Kyselina alfa-lipoová se v organismu podílí na štěpení uhlohydrátů a tedy i na získání energie nutné pro správnou funkci orgánů.

Je alfa-lipoová kyselina bezpečná?

Kyselina alfa-lipoová je bezpečná pro většinu dospělých osob a to jak při vnitřním, tak i při vnějším užití (nanášení na kůži). Lidé s diabetem by měli být opatrní a hlídat si vždy hladinu cukru v krvi, protože alfa-lipoová kyselina může způsobit její pokles.

Zvláštní upozornění a varování:

Těhotenství a kojení: není dostatek poznatků o použití kyseliny alfa-lipoové během těhotenství a kojení. Doporučuje se proto neužívat!

Diabetes: Kyselina alfa-lipoová může snižovat hladinu cukru v krvi. Vždy konzultujte její užívání s lékařem!.

Onemocnění štítné žlázy: možná interakce s léky na toto onemocnění!

Dávkování alfa-lipoové kyseliny

ALA se k léčbě diabetes mellitus 2. typu a zlepšení příznaků: jako je pálení, bolest a necitlivost v nohou a paží doporučuje dávkovat: 600 nebo 1200 mg denně.

Ve sportovní výživě se ALA dávkuje většinou 1 x denně 200mg společně s jídlem

Aktuální článek: Alfa-lipoové kyselina - ALA

Starší články v kategorii

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace