Glukosamin hydrochlorid, přínos pro klouby

Glukosamin hydrochlorid je jednou z několika forem glukosaminu. Glukosamin je obvykle získáván z mušlí, nebo může být vyroben laboratorně.

pro zdrave klouby.jpgGlukosamin hydrochlorid se používá při osteoartritidě, bolesti kolen, a glaukomu. Nicméně, nikdo zatím neví, zda je opravdu v těchto případech přínosem. Sice proběhly a probíhají předběžné studie, ale je zapotřebí dalšího výzkumu pro potvrzení účinnosti. V potravinových doplňcích se vyskytují různé formy glukosaminu. Z tohoto důvodu je důležité, zjistit si pečlivě složení produktu.

Různé formy glukosaminu

Tyto přípravky mohou obsahovat glukosamin sulfát, glukosamin hydrochlorid, nebo N-acetyl-glukosamin. Tyto různé látky mají sice některé podobnosti, ale nemusí mít stejné účinky. Většina vědeckého výzkumu provedeného na glukosaminu bylo provedeno na glukosamin sulfátu. Viz. samostatný článek o glukosamin sulfátu. Informace na této stránce se vztahují ke glukosamin hydrochloridu.

Jaký Glugosamin si vybrat

Doplňky stravy, které obsahují glukosamin, často obsahují i další přísady. Tyto další složky bývají chondroitin sulfát, MSM, nebo žraločí chrupavku (nedoporučujeme!). Očekává se, že tato kombinace bude fungovat lépe než pouze samotný glukosamin. Zejména studie GAIT provedená v USA naznačuje, že kombinace glukosamin chloridu a chondroitin sulfátu může být účinnou kombinací.

Produkty, které obsahují glukosamin a chondroitin sulfát se navíc hodně liší. Často neobsahují to, co je uvedeno na etiketě. Rozdíl v obsahu účinných látek může být v rozmezí od 25 % do 115 %. Některé produkty označeny jako glukosamin sulfát jsou vlastně glukosamin hydrochlorid s přídavkem síranu. Takovýto výrobek bude mít pravděpodobně jiné účinky než ten, který opravdu obsahuje glukosamin sulfát. Glukosamin hydrochlorid byl vyvinut v USA jako volně prodejný doplněk stravy. Glukosamin sulfát byl původně vyvinut jako lék, do současné doby se v medicíně užívá krystalický glukosamin sulfát jako lék.

Jak Glukosamin funguje?

Glukosamin se v těle využívá k tvorbě materiálu, který obklopuje a chrání klouby před vzájemným otěrem. U osteoartrózy, se tento ochranný obal stává tenčí a tuhý. Užívání glukosamin hydrochloridu může pomoci dodat tělu materiál potřebný k obnově tohoto ochranného obalu.

Někteří vědci se domnívají, že glukosamin hydrochlorid nemusí fungovat stejně dobře jako glukosamin sulfát. Jsou přesvědčeni, že "sulfátová" složka glukosamin sulfátu, je právě ten důležitý faktor, který je v těle potřeba k produkci chrupavky.

Glukosamin hydrochlorid nebo Glukosamin sulfát

Ve většině provedených studií je mnohem lépe hodnocen glukosamin sulfát. Jako jeden z důvodů je uváděna lepší biologická dostupnost, tedy vstřebatelnost, glukosamin sulfátu organismem. Dvě největší studie byly provedeny v USA a ve Španělsku. Studie provedená v USA nezjistila významnější rozdíly při podávání glukosaminu oproti placebu. Oproti tomu ve Španělsku zjistili, že glukosamin je skutečně účinný. Nejpravděpodobnější důvod v rozdílech studií se jeví odborníkům to, že v USA použili glukosamin hydrochlorid a ve Španělsku glukosamin sulfát. Glukosamin sulfát je tak zřejmě účinnější. Při používání glukosamin sulfátu bylo zjištěno, že dokázal zpomalit rentgenovou progresi gonoartrózy tzv. strukturální efekt. Při užívání glukosamin hydrochloridu takový efekt zjištěn nebyl.

Kdy je vhodné používat doplňky stravy s obsahem Glukosaminu

V každém případě lze od glukosaminu (hydrohloridu i sulfátu) očekávat doplňování kloubní chrupavky, zejména u váhonosných kloubů, páteře a snad drobných kloubů rukou.

U běžné populace jsou tyto přípravky doporučovány při bolestech kloubů, nebo jako prevence kloubních obtíží. Zde je vhodné zdůraznit, že jakákoliv "samoléčba" kloubních obtíží, může vést k jejich zhoršení v důsledku zanedbání opravdové léčby. Vždy je nutné navštívit odborného lékaře, který odhalí skutečnou příčinu problémů!

Sportovci tyto preparáty užívají dlouhodobě pro jejich účinky jako prevenci rozvinutí osteoartrózy. Je doporučován zejména pro dynamické sporty (běh, jízda na kole), kolektivní kontaktní sporty (fotbal, hokej apod...). Zde jsou klouby a jejich chrupavka vystaveny stresu z dynamické zátěže a vysokého počtu opakování.

Mimořádnou popularitu a opodstatnění má v oblasti bodybuildingu a fitness, kdy jsou právě klouby a chrupavky extrémně zatěžovány. Jedná se většinou o krátkodobou a vysoce intenzivní expozici. Zátěž vzniká především na velkých kloubech, které přenáší vysoké silové momenty v důsledku zvedané zátěže a páky. Tato zátěž přímo zvyšuje tření v kloubní jamce a opotřebení chrupavky.

Specifickou skupinou jsou sportovci provozující crossfit a bojové sporty. Zde se jedná o kombinaci dynamické zátěže a intenzivní krátkodobé zátěže. Pro tyto sportovce je nutné sledovat i příjem vápníku a dalších minerálů, které napomáhají předcházet riziku zlomenin!

Vyřeší příjem Glukosaminu problémy s klouby?

Preparáty s obsahem Glukosaminu je nutné brát zejména jako prevenci a pomocníka při doporučené léčbě.

Nezapomínejte, že při déletrvajících obtížích je nutné navštívit lékaře, zejména pokud se bolesti objevují v souvislost s nadváhou, po neléčených zraněních, nebo v důsledku fyzické námahy.

Glukosamin hydrochlorid, přínos pro klouby - 1202510 -

Starší články v kategorii

Novější články v kategorii

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace