Chlorella, vše co potřebujete vědět

Chlorella je velice populární doplněk stravy, využívaný pro své detoxikační schopnosti, vysoký obsah chlorofylu, vitamínů a minerálů.

1. Co je chlorella

chlorella je sladkovodní řasa

Chlorella je jednobuněčná zelená řasa, patřící do rodiny Chlorophyta. Jedná se o jednu z nejstarších sladkovodních řas, která je navíc rozšířena téměř po celém světě.

1.1 Druhy chlorelly

Chlorella je správně název rodu řas, do kterého náleží několik druhů. Níže jsou uvedeny nejčastěji komerčně využívané druhy chlorelly:

 • Chlorella vulgaris
 • Chlorella lobophora
 • Chlorella sorokiniana
 • Chlorella pyrenoidosa - dle posledních upřesnění se nejedná o samostatný druh, ale o nepřesné zařazení jiných druhů této řasy.
 • Dále se můžete setkat s označením Chlorella Japan, toto však není označení druhu chlorelly, ale komerční název pro původní dovoz z Japonska. Nyní však paradoxně můžete koupit "chlorellu japan" z Číny - to pouze dokresluje úroveň některých dovozců.

 

1.2 Formy produktů z chlorelly

Balení chlorellyChlorella je velmi nenáročná řasa, k růstu ji v podstatě stačí voda s malým množstvím anorganických solí, CO2 a dostatek slunečního svitu. Chlorella se pěstuje ve velkých kultivačních bazénech, po sklizni se upravuje, suší a výsledkem je prášek téměř 100% čisté chlorelly.

Chlorella je tedy k dispozici jako:

 • Prášek z chlorelly
 • Chlorela ve formě tablet - zde mohou být navíc dodána pojiva
 • Obohacené směsi - často je chlorella kombinována se Spirulinou, Mladým ječmenem apod...

2. Proč užívat chlorellu

Chlorella je užívána jako prostředek pro detoxikaci, kdy se uvádí její schopnosti k vázání těžkých kovů z organismu. Toto tvrzení je však sporné a nikdy nebylo přesvědčivě prokázáno.

Velkým benefiem je složení chlorelly, kdy naprosto přirozenou cestou získáte ideální poměr makroživin a skutečně širokou paletu vitamínů a minerálu. U vitamínů a minerálů se dá předpokládát vysoká využitelnost s ohledem na jejich čistě přirozený původ.

Chlorella rovněž obsahuje i množství chlorofylu a CGF. Více informací o důvodech používání najdete v článcích: chlorella a detoxikační řasa bohatá na živiny

2.1 Přínosy chlorelly

Chlorella má díky svému složení tyto přínosy pro lidský organismus

 • Je prospěšná Trávícímu traktu. Chlorella slouží k účinné prevenci onemocnění trávicího traktu hlavně tlustého střeva, podporuje trávení a aktivizuje metabolismus
 • Chlorella je využívána jako zdroj důležitých živin. Jde o přírodní zdroj rostlinných bílkovin, minerálů, vitamínů, vlákniny a stopových prvků
 • Obsažené vitamíny a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorella tedy podporuje celkovou regeneraci organismu
 • Zejména díky obsaženým vitamínům chlorella pomáhá neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů, je považována za antioxidant.
 • Vysoký obsah železa má  vliv na tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.
 • Detoxikace, pomáhá z organismu odstraňovat těžké kovy, toxiny a další jedovaté látky.

2.2 Chlorella a její negativní účinky

Chlorella je bezpečná stejně jako i další zelené potraviny. S užíváním chlorelly tedy nejsou spojeny žádná nebezpečí za normálních podmínek nehrozí ani předávkování. Někteří uživatelé zmiňují počáteční bolesti hlavy, které později ustoupí. V tomto případě se doporučuje zvýšit množství tekutin při zapíjení chlorelly.

Pokud se podrobně podíváte na složení, nenajdete žádnou složku, která nepatří do běžných živin, navíc obsažené množství nejsou extrémně resp. nadlimitně vysoká. O nebezpečném předávkování při užívání chlorelly je možné teoreticky uvažovat při zkonzumování několika kilogramů chlorelly. I v tomto případě by případné nebezpečí představovali nadlimitní dávky vitamínů či minerálů. Při běžném užívání tedy chlorela nepředstavuje žádné nebezpečí.

Chlorella obsahuje vitamín K, proto není její užívání vhodné společně s léky na ředění krve.

Největším nebezpečím při užívání chlorelly je její čistota, nebo chcete-li riziko kontaminace. O čistotě chlorelly jsem se zmínili v tomto článku: Je chlorella bezpečná?

3. Jak užívat Chlorellu

Tablety chlorelly se polykají celé, případně se mohou nadrtit. Dávka se vždy musí zapít sklenicí vody (min. 250ml). Pokud máte chlorellu v prášku, rozmícháte ji dle návodu, nejčastěji lžičku (3-5g) do vody (250ml) případně zeleninové nebo ovocné šťávy.

3.1 Kdy užívat chlorellu

Chlorela se užívá nejčastěji 3 x denně (ráno, v poledne, večer). Je možné užívání i 2 x denně (ráno a večer).

Užívání chlorelly by se mělo směřovat na dobu cca 15-30 minut před jídlem. Nedoporučuje se užívat těsně před spaním.

3.2 Jak dávkovat chlorelu

Dávkování chlorelly je velice individuální a závisí na pohlaví, hmotnosti a důvodu užívání. Nejčastěji se dávkování chlorelly nastaví tak, že se denní množství rozdělí na tři části (ráno, v poledne, večer).

Pro stabilní dlouhodobé užívání postačí příjem 2–3 g chlorelly denně. Pro terapeutické použití (intenzivní detoxikace) je možno brát denně 10 g bez vedlejších účinků. Pouze zřídka je průvodním jevem nadýmání, což je projev zrychlené střevní činnosti. Tento stav se upraví, jakmile dojde k pročištění trávicího ústrojí.

 

Dávkování chlorelly pro běžnou populaci

Maximální dávka (100% chlorella)

Muž

4-6g

Žena

3-5g

Dítě

1-2g

 

Pokud s užíváním chlorely začínáte doporučuje se dávku postupně zvyšovat, dle harmonogramu níže (hmotnost tablety 200mg (100% chlorella):

 

Ráno

V poledne

Večer

1. den

2

0

0

2. den

2

2

0

3. den

2

2

1

4. den

3

2

1

5. den

3

2

2

6. den

3

3

2

7. den

3

3

3

...pokračujte do dosažení cílené dávky...

 

4. Jakou chlorellu vybrat

Z pohledu "biologického" je jedno jaký druh chlorelly si vyberete. Rozdíly opravdu nejsou, pouze výrobci se snaží vzájemně odlišit a přesvědčit zákazníka, že pouze ten jejich druh je ten pravý. Drtivá většina přípravků je vyrobena z druhu chlorella vulgaris.

Při výběru chlorelly, ale vždy prověřte výrobce a ptejte se na původ chlorelly. Dobrým vodítkem je certifikace produktu např. BIO, nebo certifikace společnosti ISO 9001 apod..

Zvažte ekonomickou výhodnost balení, ale i to zda chcete chlorellu užívat ve formě tablet nebo prášku. Pokud chcete chlorellu ve formě prášku, je dobré mít plastový šejkr.

 

4.1 Chlorela tablety

Zkontrolujte vždy složení. Na výrobku musí být uvedeno kolik procent nebo jaké množství obsahuje jedna tableta. Vždy se přepočítejte kolik je v balení celkový obsah chlorelly. Tablety jsou totiž často "nastavované" viz. příklad níže:

Výrobce deklaruje vysokou dávku – 500 mg Chlorelly v jedné tabletě. Složení je: chlorella prášek, látky protispékavé: mikrokrystalická celulóza, oxid křemičitý; plnidlo: hydrogenfosforečnan vápenatý, stabilizátor: karboxymethylcelulóza sodná

Zde tedy v jedné tabletě budete užívat 0,5g chlorelly, ale zbytek tvoří balastní látky. Výrobce navíc výrobek označil jako FORTE.

Na obalu chlorelly může být uvedeno 200mg nebo 500mg v jedné tabletě. Pokud je v obou případech složení 100% chlorella, tato hodnota tedy bude udávat hmotnost jedné tablety. Neznamená to tedy, že chlorella s označením 500mg je kvalitnější - má pouze větší tabletu!

Ideální složení tablet chlorelly: bez plnidel a přidaných látek, 100% obsah chlorella. Nic již nemůže obsahovat více chlorelly, ani FORTE výrobky :o)

 

4.2 Chlorella prášek

Chlorella ve formě prášku není moc rozšířená, důvodem je nutnost přípravy v šejkru a specifická chuť chlorely - někdo může mít problém šťávu vypít.

Prášek by měl vždy obsahovat složení: 100% chlorella

 

Chlorella, vše co potřebujete vědět - 1202654 -

Komentáře k Chlorella, vše co potřebujete vědět

1
13.10.2016 21:59
pavelbolek

Niklde není ami zmínka o tom zda chlorela kterou nabízíte je bez laktozy.Jedná se prosím o důležitou informaci

děkuji za odpověd.

4FG8E9 PB.

2
11.9.2017 08:05
Hana Van´ková

Dobrý den nevím zdali je chlorela vhodná když používám euthyrox 50 Děkuji

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace