Slunečnicová semínka

V předchozím článku o olejnatých semenech a ořeších všech druhů a velikostí jsme se mohli dozvědět základní informace. Proč vůbec tyto potraviny konzumovat a zda mají nějaký přínos ve sportovní výživě i přes svůj vysoký obsah tuků. V tomto článku zjistíte, zda levná semena slunečnice mají nějaký přínos jak pro zdraví běžných konzumentů, tak sportovců.

Slunečnicová semínka

Pocházejí (jak jinak) z rostliny slunečnice roční (Helianthus annuus L.). Slunečnice patří do čeledi hvězdnicovitých Asteraceae. Do stejné čeledi patří i třapatka známá jako Echinacea, čekanka, ale také okrasné astry.

Možná jste se při čtení prvního článku ptali, co mohou mít společného semena a ořechy. A právě slunečnicová semínka (jako semena další) mají s ořechy mnoho společného. Složení slunečnicových semen je totiž velmi podobné ořechům podzemnice olejné - tedy „burákům“. Tím padá také jeden z mýtů, který se snaží dělit plody na ty, které rostou a zrají nad zemí a ty, které rostou pod zemí. Toto dělení nemá valný smysl a na obsahu účinných látek nebo zdravotních přínosech se povrch zemský nijak neprojevuje. Samozřejmě pokud plodiny nerostou na různě zamořené zemině, ale pak je jedno, zda nad zemí nebo pod zemí.

Slunečnicová semínka jsou významná pro vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a díky obsahu tuků také vysokou hladinou vitamínů v tucích rozpustných. Obsah bílkovin v jádru se pohybuje od 25% do 41%, obsah bílkovin je určován genetickým základem a prostředím, kde rostliny rostou. Bílkoviny obsahují vyšší množství esenciálních kyselin a tak se proteiny slunečnicovách semínek vyznačují vysokou biologickou hodnotou. Samozřejmě nelze doporučit, aby někdo zkoušel doplnit dávku bílkovin konzumací slunečnicových semen, přece jenom obsahu tuku by sportovnímu vzhledu takového konzumenta nijak neprospěl.

Slunečnicová semínka obsahují také vitamíny A, D a K a také thiamin, niacin a riboflavin. Přestože obsahuje vysoké množství vápníku (Ca), železazinku a hořčíku, je vstřebání těchto látek omezeno fytovou kyselinou. Problematika vstřebávání minerálů ve spojení s fytáty byla popsána v článku o vápníku.

V prováděných studiích bylo prokázáno, že semena slunečnice mají vysoký obsah antioxidantů. V semenech je nejvíce zastoupena kyselina chloregenová a kávová. Obsah fenolických sloučen, které patří mezi antioxidanty, v semenech byl 1600mg ve 100g. Z oleje slunečnice je také získávána konjungovaná linolová kyselina (CLA) u které je prokázán významný antikarcinogenní vliv a to zejména při karcinomu prostaty, střev, kůže a prsu. CLA také významnou měrou ovlivňuje hospodaření s tuky v lidském organismu. CLA dále přispívá ke stimulaci imunitního systému, zmírňuje pocit hladu, působí preventivně proti vzniku osteoporózy. A nesmíme zapomenout na 60% obsah PUFA, prospěšnost omega6 mastných kyselin nemusí být už zmiňována. Přestože je v našich krajích zvykem užívat slunečnicový olej ke smažení, je to použití nanejvýš nevhodné, protože přepálením mastných kyselin vznikají karcinogenní sloučeniny - z tohoto důvodu se nesmí používat ani olej olivový lisovaný za studena (virgin, extra virgin).

Obsah makroživin ve 100g slunečnicových semen
Energie  584 kcal
Bílkoviny 20,78g
Tuk  51,46 g
Sacharidy 20,00 g
Vláknina  8,6 g

           

Obsah minerálních látek a vitaminů semen slunečnice (mg/100g)

Ca 78

Fe 5,25

Mg 325

P 660

K 645

Na 9

Zn 5

Vitamin C 1,4

Thiamin 1,480

Riboflavin 0,355

Niacin 8,335

Vitamin E 35,17

Jak tedy správně slunečnicová semínka používat?

Užívání oleje do salátu je možné, ale zbytečně se připravíte o obsah bílkovin a sacharidů a v nich obsažené vlákniny. Pokud nejste v rýsovací dietě, tak nemůže olej „uškodit“. Výhodné a to i finančně je střídání různých druhů olejů - zkuste někdy panenský olivový nahradit slunečnicový, nebo jiným za studena lisovaným olejem.

Slunečnicová semínka a hubnutí

V dietě se většina z nás potýká s monotónní chutí stravy. Vařená kuřecí prsa a rýže se brzo přejí i hardcore sportovcům. Absolutní vynechání tuků může způsobit zdravotní obtíže, byť v dlouhodobém horizontu. Nezapomeňte, že vitamíny ADEK jsou rozpustné pouze v tucích. Co můžete zkusit je posypat si zeleninový salát semínky, rozdrtit je a vmíchat do salátu nebo nasypat na jídlo. Několik gramů rostlinného tuku vám neublíží, zvlášť když započítáte energetickou hodnotu semínek do svého jídelníčku. Tuky učiní jídlo chutnější a když budete střídat i jiná semena, nebude strava tak monotónní. A uvědomte si, že CLA snižuje chuť k jídlu, takže ani občasné uzobnutí pár semínek v průběhu dne může alespoň psychicky pomoct ve chvílích největšího hladu.

Slunečnicová semínka - 1202865 -
Aktuální článek: Slunečnicová semínka

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace