Whey proteiny

Protein, jako označení proteinových doplňků výživy, je nejběžnější označení pro všechny suplementy, které mají zajišťovat doplnění bílkovin. Jaké proteiny, ale můžeme v takovém přípravku najít nebo jaké jsou nejlepší? Z jakých zdrojů mají pocházet a jaké jsou nejlepší technologie výroby těchto suplementů? O tom se dozvíte v tomto článku.

Proteinové suplementy ze syrovátkového zdroje

Syrovátka je nejrozšířenějším a vlastně hlavním zdrojem proteinů (bílkovin) u proteinových doplňků výživy.

Mléčná syrovátka v surovém stavu obsahuje kolem 12g bílkovin a 75g sacharidů ve 100g. Její využití ať v surovém, tedy tekutém, nebo sušeném stavu není vhodné pro doplňování bílkovin ve sportovní výživě.

whey coreSyrovátka svým složením spíše odpovídá gaineru, přestože může být mnohdy doporučována jako vhodný zdroj bílkovin. Syrovátka rozhodně není vhodná do redukčních diet, kterou by mělo být nahrazováno denní jídlo, ať hlavní, nebo svačina. Přesto její využití není možné zcela zatracovat, přidávání do jiných doplňků výživy může vhodně zvyšovat jejich nutriční hodnotu. Stejně tak v objemovém tréninku, nebo u jedinců, kteří obtížně přibírají svalovou hmotu, může svým vysokým obsahem laktózy, která patří mezi tzv. rychlé sacharidy, přispět ke zlepšení energetického příjmu s dalšími výhodami. Mezi ty patří vysoký obsah vápníku a dalších minerálů, laktoferin (který v lidském organismu posiluje antivirové, antimikrobiální, protirakovinotvorné a imunitní účinky) a dalších minerálních látek a vitamínů.

Svým složením syrovátka přispívá ke zvýšení obranyschopnosti organismu a přispívá k výstavbě buněčných stěn díky obsahu látek nazvané glykomakropeptidy. Glykomakropeptidy navíc podporují množení bakterií mléčného kvašení, které mají probatickou funkci ve střevech.

V případě alergie na mléko, ji ale nelze doporučit ke konzumaci v jakémkoli stavu.

Pro svůj nízký obsah bílkovin nemůže nijak nahradit příjem bílkovin běžnou stravou a při srovnání ceny za gram bílkovin mezi syrovátkou a proteinovými doplňky je cena za gram bílkovin ze syrovátky vyšší, než v proteinových přípravcích. Výrobci produktů s obsahem sušené syrovátky se sice snaží zákazníky nalákat nízkou cenou výrobku, ale cena za gram bílkovin je vyšší, než u produktů dražších. To tedy v praxi znamená, že zákazník, který si koupí protein s obsahem sušené syrovátky nakonec utratí víc peněz, na dosažení podobného výsledku, jako při použití kvalitnějších proteinových suplementů.

Suplementy označované jako WHEY Protein

Proteiny označované zkratkou WHEY jsou nejběžnější na trhu s potravinovými doplňky. Jedná se o protein získaný ze syrovátky kravského mléka. Je tedy proteinem živočišného původu. Mléko jako alergenní složka může přestavovat jisté riziko, pro ty kteří trpí laktózovou intolerancí, ale ani při použití Whey proteinu nemusí k alergické reakci dojít. Záleží na způsobu, jakým jsou proteiny ze syrovátky získávány, protože za určitých okolností, nemusí tento protein obsahovat alergenní složky.

Postup při získávání bílkovin ze syrovátky rozděluje whey proteiny do několika skupin, podle obsahu bílkovin, mléčných cukrů a tuků a také podle využitelnosti a času zpracování lidským organismem.

Jednotlivé druhy Whey proteinů jsou detailněji popsány níže.

1. Whey protein concentrate – WPC

Whey protein concentrate (syrovátkový koncentrát) označuje množství bílkovin, které obsahuje proteinový koncentrát. Neoznačuje způsob získávání bílkovin z výchozí suroviny, jak je mnohými začínajícími sportovci předpokládáno, ale kolik bílkovin koncentrát obsahuje. Výrobek označený Whey protein concentrate obsahuje 32 – 81% bílkovin ve 100g, zbytek převážně tvoří mléčné tuky a cukry (laktóza). Stravitelnost koncentrátů se pohybuje od 1,5h do 3h, tím koncentráty patří mezi nejpomaleji vstřebatelné.

Mezi  přednosti syrovátkového koncentrátu patří chuť - právě pro obsah sacharidů. Pro dosažení odpovídající dávky proteinů je nutné vyšší dávkování a výrobek tak bude dřív zkonzumován. Při výběru proteinu, je vhodné, pokud není rozhodující cena výrobku, zvážit cenu za gram bílkovin. Samozřejmě pro méně majetné cvičence jako jsou například studenti, mohou koncentráty představovat jediný cenově dostupný proteinový suplement. Koncentráty, které se svým obsahem bílkovin pohybují na spodní hranici, jsou navíc vhodné pro osoby, které těžko přibírají svalovou hmotu.

Zejména u koncentrátů WPC (Whey protein concentrate), které dosahují spodní hranice obsahu bílkovin (32%), lze mluvit o přechodu mezi gainerem a proteinovým suplementem a takový protein může být relativně vhodným doplňkem pro ty, kteří nemohou, nebo nechtějí utrácet větší množství peněz za gainer a proteinový doplněk samostatně a omezují i dávkování takových přípravků. Není to sice ideální, ale pro někoho s omezeným rozpočtem je každé navýšení příjmu bílkovin a energie z kvalitních zdrojů důležité.

Pro osoby trpící laktózovou intolerancí, není WPC (Whey protein concentrate) vhodný. Ani do redukčních dietkoncentráty pro vyšší obsah tuků a laktózy vhodné nejsou. V dietách se uplatní níže uvedené izoláty a hydrolyzované proteiny.

2. Whey protein izolate – WPI

Whey protein izolate – WPI  patří mezi nejkoncentrovanější proteinové suplementy. Obsah bílkovin se pohybuje v rozmezí 82 – 95%. Cukrů a tuků obsahují velmi malé množství, tím se řadí mezi suplementy, které mohou užívat i osoby s laktózovou intolerancí, přesto je ale nutné vybrat ten nejkoncentrovanější izolát a vyzkoušet jej například v reklamním balení. Není nic horšího, než zakoupit výrobek v několika kilogramovém balení a zjistit, že přes téměř nulový obsah alergenních složek působí zákazníkovi problémy.

Syrovátkové proteinové izoláty (WPI) tím, že obsahují vysoké množství bílkovin, téměř neobsahují vitamíny, minerály a další prospěšné látky, které můžeme najít v proteinových koncentrátech (WPC). Chuť izolátů bývala v minulosti ve srovnání s koncentráty horší.V současnosti se výrobci snaží vylepšovat i chuť izolátů a tak by neměl mít nikdo problém s chutí. Je ale nutné brát v úvahu různé strategie výrobců a také individuální vnímání toho co je chutné a co ne (postačí sledovat hodnocení produktů na internetových portálech, jeden zákazník si chuť nemůže vynachválit a druhý uvádí, že nemohl ani dobrat balení). Ceny Whey protein izolate – WPI jsou ve srovnání s koncentráty vyšší. V předsoutěžní dietě, nebo při snaze o úbytek tuku – zejména podkožního, jak bývá zvykem před obdobím, kdy se začínají nosit plavky, se využití proteinových izolátů nelze vyhnout.

3. Hydrolyzovaný syrovátkový protein

Hydrolyzovaný syrovátkový protein, pro který se někdy užívá zkratka Whey HYDRO, patří k absolutní špičce mezi proteiny a tomu odpovídá i jeho cena ve srovnání s ostatními proteinovými suplementy.

V čem spočívá někdy téměř uváděná zázračnost Whey HYDRO a vyplatí se investovat ještě víc peněz do hydrolyzovaného proteinu? Jak WPC, tak WPI označují množství proteinů ve výrobku, tak hydrolýza označuje výrobní proces, který zároveň určuje množství bílkovin ve výsledném produktu.

Hydrolyzovaný syrovátkový protein je vyráběn ze syrovátkového izolátu (WPI) aobsahuje 72 – 77% bílkovin. Kolik bude Hydrolyzovaný syrovátkový protein obsahovat dalších látek, záleží na stupni hydrolýzy. Na stupni hydrolýzy také záleží, jak rychle budou bílkoviny vstřebatelné. Obecně platí, že se hydrolyzované bílkoviny vstřebávají cca. o 2h rychleji, než ostatní bílkoviny.

Stupeň hydrolýzy ale neoznačuje, jaká část bílkovin byla hydrolyzována, ale jak dlouho hydrolýza probíhala. To znamená, že čím vyšší stupeň hydrolýzy, tím rychleji jsou proteiny vstřebatelné a tím méně v produktu zůstalo dalších bioaktivních látek, jako jsou beta laktalbumin, alfa laktalbumin a další. Hydrolýza je vlastně předštěpení bílkovin, v současnosti již za použití enzymů štěpících bílkoviny – proteáz.

Původně se k hydrolýze používala kyselina chlorovodíková a bílkoviny byly jejímu působení vystaveny v autoklávu. Výsledný produkt se vyznačoval zápachem a silně hořkou chutí, v současnosti se tento postup pro sportovní výživu téměř nevyužívá, určitě ne u renomovaných firem. Přesto se i u kvalitních enzymaticky hydrolyzovaných proteinů nelze hořké chuti vyhnout. Uživatel hydrolyzátu, nemusí mít samozřejmě žádné obavy ze zbytkových, nebo vedlejších produktů, které při zpracování vznikají. Hydrolyzát je následně upraven filtrací a čištěním.

Hydrolýzou dochází k rozštěpení na peptidy, které se vyznačují extrémně rychlou vstřebatelností v lidském organismu. Rozštěpením bílkovin na peptidy je dosaženo jejich přetrávení, které by jinak probíhalo až po konzumaci bílkovin a rychlost vstřebání bílkovin je závislá na právě na štěpení na peptidy, které se pak již velmi rychle transportují krevním řečištěm do svalů. Výhoda Hydrolyzovaného syrovátkového proteinu je tak zřejmá: velmi rychlé dopravení bílkovin do svalů ve velmi krátkém čase po ukončení tréninku. Tím je zabráněno devastaci svalové tkáně po tréninku, v době než se nehydrolyzované proteiny rozštěpí během trávení.

Nespornou výhodou Whey Hydro je, že po konzumaci hydrolyzovaného proteinu (v čisté formě, bez přidaných neštěpených proteinů) nedochází k alergickým reakcím u osob, trpících laktózovou intolerancí a hydrolyzát je velmi dobře tráven i ve vysokých dávkách a u uživatelů se neobjevily, ani při dlouhodobém užívání, zažívací obtíže.

Na trhu je možné nalézt i proteinové přípravky, které obsahují nehydrolyzované proteiny a také proteiny hydrolyzované, většinou v menším množství. Pro konzumenty, kteří chtějí těžit z výhod hydrolyzátu, ale nemohou si dovolit „čistý“ hydrolyzovaný přípravek je toto schůdné řešení. Ostatně ani ten, kdo bude po tréninku užívat hydrolyzovaný syrovátkový protein, se neobejde bez déle vstřebatelných proteinů, ať před spaním, nebo v průběhu dne mimo trénink.

O jiných alternativních zdrojích bílkovin, stejně jako o kaseinu, bude pojednáno v dalším díle, „miniseriálu“ o proteinech.

 

Konkrétní Whey proteiny si můžete provnat v kategorii Whey proteiny 

 

Whey proteiny - 1202560 -
Aktuální článek: Whey proteiny

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace