Vyvážená strava nestačí

Značné množství článků, ať psaných odborníky, nebo laiky pro začínající sportovce, nebo jen ty, kteří chtějí žít "zdravě" doporučují pestrou a vyváženou stravu. Mnohdy může člověk nabýt dojmu a některé články jsou tak zaměřené, že pestrá strava stačí. Je tomu doopravdy tak i v dnešní době?

Obsah makro a mikro prvků na pultech obchodů.

Nejdříve je nutné zvážit jakou cestou se ke konzumentovi ona pestrá strava dostává, z jakých zdrojů, jak dlouho je skladována a konzervována. Potraviny jsou dnes nejenom kontaminovány různými látkami sloužícími k hnojení, ochraně před škůdci ale i dalšími, které slouží k dozrávání, konzervují před dlouhou přepravou. Produkt, který se dostane na pult prodejny může být v dočasných skladovacích podmínkách několik dní. Tímto skladováním dále ubývají důležité vitamíny, minerály a stopové prvky. Nutriční hodnoty jako obsah bílkovin, tuků a sacharidů může být přesto dál relativně stabilní.

Nedostatkem vitamínů a dalších prvků trpíte možní i vy.

Do nedávné doby bylo běžné, zejména u neprofesionálních sportovců, že doplňky stravy v podobě vitamínů a stopových prvků užívali, až když se objevili menší, nebo větší problémy. Dotazy v diskuzích na téma "mám křeče a co dělat" pouze ilustrují podceňování těchto doplňků. O zvýšené potřebě vitamínů a minerálů u specifických skupin obyvatelstva dnes nikdo nepochybuje. Těhotné a kojící ženy, děti, adolescenti, sportovci.

Pozornost se ale téměř nezaměřuje na manuálně pracující. Na jednu stranu je jejich spotřeba "jasná", ale výslovně není uvedeno, že manuálně pracující člověk má užívat doplňky stravy k doplnění ztrát pocením, soustředěním nebo svalovou prací. Publikace o sportovní výživě jsou všude, o výživě těžce pracujícího člověka takovou publikaci budete hledat na pultech obchodů těžko.

Další skupina a to velmi ohrožená je ta, která je vůbec považována za nehodnou pohledu odborných publikací, pokud je někde zmiňována tak jako "lidé se sedavým způsobem zaměstnání". Tato skupina je pak ve sportovních publikacích označována jako skupina s nízkými energetickými výdaji. Tvrzení je to pravdivé, ale pouze v oblasti příjmu bílkovin a tuků, spotřeba sacharidů u člověka vykonávajícího intelektuální práci může být ale vyšší, než je doporučovaný denní příjem. Lze říct, že intelektuální práce by zasloužila zcela jiné a specificky upravené složení jídelníčku.

Pokud člověk z jakékoli skupiny navíc sportuje je nutné doplňovat vitamíny a minerály také v jiném poměru. Veškerá doporučení na baleních vycházejí z nařízení země ve které jsou vyráběny, nebo ve které jsou nabízeny k prodeji. Většinou jsou nižší, než je "hraniční" stav pro předávkování, pokud se nejedná o doplňky s funkcí léčiv. Postačí srovnání dávkování na výrobcích sportovní výživy ze zahraniční a následným dávkování v ČR.

Zvýšené nároky se dotýkají každého z nás.

Nároky na člověka, který vykovává intelektuální, ale i manuální práci jsou v dnešní době mnohonásobně vyšší, než před několika lety. Nutnost doplňování informací, stálé sledování změn, zavádění nových postupů, to jsou všechno činnosti, které kladou zvýšené nároky na nervový a následně imunitní systém. V některých oblastech může být tlak tak značný, že může dojít k permanentnímu stresovému zatížení (distres). Jako časté doporučení je doporučován sport, kterým se mohou různé problémy vyřešit. Co si ale většina lidí neuvědomí, různé psychické a psychosomatické problémy mohou ustoupit nebo vymizet právě proto, že se sportem vzrostl jejich zájem o doplňky výživy, o kterých dosud nevěděli, nebo je podceňovali. Ale i výběr doplňků musí být uvážený. Koupit většinu nabízených doplňků není řešení, sledování symptomů, považovaných konkrétním člověk za běžné, protože si už zvykl, může odhalit nutnost kompenzace doplňky stravy.

 

Použitá literatura:

MAUGHAM, R., BURKE L. Výživa ve sportu, Příručka pro sportovní medicínu. Praha : Galen,2006.

DOVALIL, J., a kol. Výkon a trénink ve sportu. Praha : Olympia, 2002

 

 

Aktuální článek: Vyvážená strava nestačí

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace