Pomůže nám zelený čaj zhubnout?

Důkazy ukázaly, že extrakt ze zeleného čaje je účinný bylinný prostředek vhodný pro regulaci hmotnosti a který také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (diabetes mellitus 2. typu).


Aby zjistili, zda zelený čaj má skutečně tento potenciál, Jae - Hyung Park a jeho kolegové z Keimyung University School of Medicine,  provedli studii, publikovanou v časopise Springer journal Naunyn-Schmedeberg's Archives of Pharmacology.


Aktivní složky zeleného čaje, u kterých bylo prokázáno, že zamezují vstřebávání glukózy a tuků se nazývá "katechiny".  Jde o látky strukturálně podobné flavonoidům. Autoři již dříve naznačovali, že množství katechinů nutných pro snížení koncentrace glukózy v krvi, může být získáno z denní dávky zeleného čaje. Nicméně, množství zeleného čaje nutného ke snížení absorpce tuků ve střevech je vyšší.  Zde bylo prokázáno, že v tomto množství by již mělo na lidský organizmus nepříznivé účinky.


Během své studie výzkumníci testovali vliv extraktu zeleného čaje na tělesnou hmotnost a nesnášenlivosti glukózy. Testy se prováděly na myších s diabetem a na zdravých myších krmených potravou s vysokým obsahem tuků. Aby se zabránilo absorpci katechinu do krevního řečiště, byl další skupině podáván navíc polyethylenglykol. Potom se srovnaly účinky užívání extraktu ze zeleného čaje a účinky extraktu ze zeleného čaje navíc smíchaného s polyethylenglykolem.


Výsledky ukázaly, že pouze extrakt ze zeleného čaje nepřinesl žádné snížení tělesné hmotnosti a glukózové tolerance. Nicméně, když byl extrakt ze zeleného čaje spojen s polyethylenglykolem, došlo k výraznému snížení přírůstku tělesné hmotnosti, inzulínová rezistence a glukózové tolerance. Polyethylenglykol měl totiž za následek prodloužení času, kdy katechiny zůstaly ve střevech, a tím se omezilo vstřebávání glukózy.

Zajímavé je, že účinků extraktu zeleného čaje bylo dosaženo v dávkách, které lze dosáhnout běžným pitím čaje.

Autoři studii uzavírají s tím, že "dietní extrakt ze zeleného čaje a polyethylenglykol zmírnil přírůstek tělesné hmotnosti a inzulínovou rezistenci. Proto extrakt ze zeleného čaje a polyethylenglykol může být preventivní a léčebný nástroj pro obezitu a obezitu související s diabetes typu 2, aniž by bylo nutné obávat se vedlejších účinků "

Zdroj:
www.sciencedaily.com
Pomůže nám zelený čaj zhubnout? - 1202349 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potřebujete poradit?


E-mail email: obchod@elvita.cz

V případě dotazů nás neváhejte
kontaktovat. Rádi poradíme.

Copyright © www.elvita.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.elvita.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace